LIS@NET

MIre se vini ne Forumin LIS@NET
 
ForumPortalliGalleryKėrkoRegjistrohuidentifikimi

Share
 

 Ēfarė janė Fenomenet Paranormale

Shko poshtė 
AutoriMesazh
dashuriaNumri i postimeve : 13
Registration date : 19/07/2007

Ēfarė janė Fenomenet Paranormale Empty
MesazhTitulli: Ēfarė janė Fenomenet Paranormale   Ēfarė janė Fenomenet Paranormale Icon_minitimeTue Jul 24, 2007 3:27 pm

Fenomeni Paranormal ose thjesht Paranormalja eshte si nje lloj ombrelle qe perdoret per te pershkruar nje sere raportimesh te fenomeneve jo normale. Vete termi Paranormal do te thote; Cdo fenomen qe ne nje ose disa disiplina tejkalon kufijte e asaj qe eshte perkufizuar si mundesi fizike ne perputhje me deduktimet e shkences aktuale. Termi para vjen nga latinishtja qe do te thote kundra, jashte ose pertej normales.

Shume njerez e shikojne termin paranormal si dicka qe pershkruan subjekte te studjuara nga parapsikologjia e cila trajton fenomenet psiqike te natyres se telepatise, perceptive ekstra sensoriale, studimeve te mbijeteses si fantazma apo reinkarnimi etj. Vecantia e paranormales eshte qe shpesh trajton subjekte te cilat jane jashte spektrit te parapsikologjise apo subjekte qe perfshihen ne ufologji/alienologji, kriptozoologji, mistere te natyre se Trekendeshit te Bermudes si dhe shume subjekte te tjera jo fizike.

Ja nje liste e pjesshme e subjekteve qe trajton paranormalja

Kinesiologjia e Aplikuar

Astrologjia

Aureola

Sherimi Kiropraktik

Mprehtesia e Mendjes

Komunikimi me te Vdekurit ose Komunikimi i Kanalizuar

Perceptimi Ekstra Sensorial

Sherimi nepermjet Besimit

Fantazmat

Grafologjia

Homeopatia

Ngritja ne Ajer, Levitimi

Numerologjia

Palmistria ose Leximi i Dores

Frenologjia

Fizionomia

Njohja Paraprake

Profecia

Kirurgjia Psiqike

Psikokinetika

Psikometria

Vezhgimi ne Distance ose Remote Viewing

Djegia e Menjehereshme e Njerezve ose Spontaneous Human Combustion

Prekja Terapike

Dhunimi i Ligjeve te Levizjes se Njutonit ose aparatura te levizjes se perhershme

Lista mund te vazhdoje me shume po keto jane disa nga subjektet qe perfshihen rendom ne te ashtuquajturat Fenomene Paranormale.
Besoj se ky eshte nenforumi i pare ne shqip i ketij lloji qe i ofrohet lexuesit. Disa tema ishin te hapura me pare tek forumi i Shkenca dhe Jeta dhe qe tani levizen ketu pasi perputhen teresisht me natyren e ketij nenforumi.
Po ashtu ketu kam inkuadruar edhe disa tema te tjera te llojit te Teorive Konspirative si dhe te Shoqerive Sekrete dhe Mistereve.

Duhet te kihet parasysh qe Fenomenet Paranormale ndonese shpesh lidhen me anen religjioze te ndonje fenomeni te caktuar, skane asgje te perbashket me besimin fetar te mirefillte. Pra tema te natyres fetare apo diskutime per fene skane vend ketu dhe sdo lejohen.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Ēfarė janė Fenomenet Paranormale
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
LIS@NET :: Tė rejat nga Shkenca-
Kėrce tek: