LIS@NET

MIre se vini ne Forumin LIS@NET
 
ForumPortalliGalleryKėrkoRegjistrohuidentifikimi

Share
 

 Pėrpara se tė postoni nė kėtė forum

Shko poshtė 
AutoriMesazh
dashuriaNumri i postimeve : 13
Registration date : 19/07/2007

Pėrpara se tė postoni nė kėtė forum Empty
MesazhTitulli: Pėrpara se tė postoni nė kėtė forum   Pėrpara se tė postoni nė kėtė forum Icon_minitimeTue Jul 24, 2007 3:31 pm

Pėrshėndetje tė gjithėve,

Kam vėnė re kohėt e fundit qė janė shumuar temat e reja tė cilat pėrbėhen me citime artikujsh tė mara nga gazeta/revista tė ndryshme. Diēka e tillė ėshtė normale pėr forumin "Shtypi i dites" por jo kėtu.

Ne rastin kur njė anėtar vendos tė postojė dhe tė trajtojė nga ana filozofike/psikologjike/sociologjike njė artikull gazete, duhet qė postuesi i temės tė japi kontributin vetiak nė temė duke komentuar/kritikuar mbi temėn e hapur. Nė njė rast tė tillė stimulohet edhe dialogu dhe bashkėbisedimi me anėtarė tė tjerė.

Tema tė cilat pėrbėhen thjesht nga citime/artikuj tė pashoqėruara me mendimet dhe analizėn pėrkatėse do shpėrngulen nė forume tė tjera ose do fshihen.

Gjithashtu, postimet me karakter fetar dhe citimet nga Bibla dhe Kurani do fshihen si tė papėrshtatshėm . Pėr tė shtjelluar besimet tuaja personale mund tė frekuentoni nėn-forumet e posaēme.

Gjithashtu, gjuha perkatese e ketij forumi eshte shqip dhe vetem shqip

Bisedim tė mbarė
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
dashuriaNumri i postimeve : 13
Registration date : 19/07/2007

Pėrpara se tė postoni nė kėtė forum Empty
MesazhTitulli: Inteligjenca, e trashėguar apo...   Pėrpara se tė postoni nė kėtė forum Icon_minitimeTue Jul 24, 2007 3:32 pm

A ėshtė inteligjenca e trashėguar apo ėshtė njė shprehje individuale e pėrcaktuar nga faktorė tė pėrgjithshėm? Nėse ju jeni pėrpara njė gjėje tė vėshtirė, dorėzoheni, arsyetoni nėse keni arritur nė limitin e aftėsive tuaja njohėse. A i lidhni sukseset tuaja me zgjuarsinė, ndėrsa dėshtimet me mungesėn e inteligjencės? A e konsideroni aftėsinė intelektuale si njė komponent tė domosdoshėm tė ēdo arritjeje apo janė pėrpjekjet dhe puna e madhe qė bėni qė ju ēojnė drejt suksesit? A ėshtė inteligjenca fikse dhe e lindur? A ėshtė ajo njė ndėrthurje e faktorėve personal, si: pėrpjekjet dhe motivimi dhe e faktorėve mjedisorė, si: familja dhe pjesėtarėt e shoqėrisė?
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Pėrpara se tė postoni nė kėtė forum
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
LIS@NET :: Filozofi-Psikologji-Sociologji-
Kėrce tek: