LIS@NET

MIre se vini ne Forumin LIS@NET
 
ForumPortalliGalleryKėrkoRegjistrohuidentifikimi

Share
 

 A duhet tė ekzistojė urrejtja?

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Admin
Admin
Admin
Admin

Numri i postimeve : 44
Registration date : 16/03/2007

A duhet tė ekzistojė urrejtja? Empty
MesazhTitulli: A duhet tė ekzistojė urrejtja?   A duhet tė ekzistojė urrejtja? Icon_minitimeSat Aug 15, 2009 5:33 pm

Urrejtja dhe bemat e saj!

Urrejtja eshte nje ndjenje perbuzjeje shume e madhe,ndaj nje personi,ose diēkaje!
I perket si perfundim nje deshire shkatarrimi te objektit (person ose diēka),per te cilin ndjejme neveri dhe hakmarrje.
Urrejtja shume here eshte konsideruar si nje reaksion paragjykimi i ashtuquajtur "teper i drejte per ata qe e japin" ndaj nje situate te krijuar nga njerezit ose mjedisi qe na rrethon.
Dhe pasi e marrim si te tille na duket e drejte te urrejme dhe na duket normale te reagojme dhe te bejme keq!
Por ne te vertete kjo lloj sjelljeje eshte gjykuar nga shume analiste dhe psikologe si diēka jo e drejte,e vjeter dhe teper paragjykuese.Urrejtja eshte e lindur dhe e percjelle nga shume epoka dhe eshte prezantuar gjithmone ne kendveshtrimin e nje reagimi te tmerrshem,shkatarrues dhe nje marrje lirie te tjetrit.
Megjithate ne civilizimin e sotem,urrejtja konsiderohet pak me negative sesa konsiderohej me pare!
Ne fjalorin tone te perditshem...."te urresh" eshte nje gjendje inati,e justifikuar ose shpjeguar nga nje reaksion te pakontrollueshem ndaj nje situate ose nje personi,i cili ka bere nje "gabim te papranueshem",nga ana e atij qe urren!

Dashuria eshte konsideruar si nje ndjenje "antagoniste",e kundert me ate te urrejtjes.Por qe te dyja jane te varura dhe te lidhura shume me njera tjetren,pasi mjafton nje ndryshim ne jeten tone,mjafton nje diēka qe mund te ktheje nje dashuri ne urrejtje,por kurre nje urrejtje ne dashuri!
Per te qene me te sakte,eshte meshirimi ai qe mund te jete "antagoniste" me urrejtjen,meshirimi dhe gjykimi,arsyeja dhe shume te tjera,nqs i drejtohen njerezimit ne menyre teper te drejte dhe njerezore,atehere keto jane kundershtaret e urrejtjes,e cila mund te jete e gjithanshme dhe planetare.
Paragjykimet,ofendimet,te berit keq,jo tolerimi jane gjithmone shoqeruesit e urrejtjes.


A kemi tź drejten tź urrejmė?!

Cili ėshtė pėrshkrimi i urrejtjes nga ju?!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://lisanet.1talk.net
 
A duhet tė ekzistojė urrejtja?
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
LIS@NET :: Filozofi-Psikologji-Sociologji-
Kėrce tek: