LIS@NET

MIre se vini ne Forumin LIS@NET
 
ForumPortalliGalleryKėrkoRegjistrohuidentifikimi

Share
 

 Zgjimit seksuale

Shko poshtė 
AutoriMesazh
lisanetNumri i postimeve : 7
Registration date : 31/03/2007

Zgjimit seksuale Empty
MesazhTitulli: Zgjimit seksuale   Zgjimit seksuale Icon_minitimeThu Mar 04, 2010 1:56 pm

Zgjimit seksualeOse eksitim seksualĖshtė zgjimit tė dėshirave seksuale nė pritje pėr Aktiviteti seksual. Gjėrat qė i beftė zgjimit njerėzor seksuale janė tė njohur si colloquially ana-ons. Zgjimit seksuale zakonisht ēon nė ndryshime fiziologjike nė personin ngjallur, disa prej tė cilave janė tė theksuara, ndėrsa tė tjerėt janė mė delikate.
Zgjimit tė Njeriut seksual
Njerėzit mund tė ngjallur seksualisht nga gjėra tė ndryshme dhe nė njė sėrė situatash. Njė zgjimit mund tė jenė fizike ose mendore nė natyrė. Njė person mund tė jetė ngjallur seksualisht nga njė person apo nga aspekte tė veēanta tė atij personi (psh.: ngjyra e flokėve, ndėrtuar, erė, buzėqeshje, gjinjtė, organet gjenitale etj) ose nga njė objekt jo-njerėzore. Kur njė person ėshtė ngjallur seksualisht nga njė person tjetėr, kjo mund tė shihet si njė tregues i atij personi orientimit seksual.[citim i duhur] Kur zgjimit seksual ėshtė arritur nga ose varur nė pėrdorimin e objekteve, ėshtė referuar si fetishism seksual. Kjo gjithashtu pėrfshin zgjimit seksual qė lind nga ana e njė personi tjetėr tė trupit. Shumica e njerėzve janė ngjallur seksualisht nga njė stimulim fizike tė njė Zona erotik, Sidomos nėse ėshtė e shoqėruar me pritje e afėrt Aktiviteti seksual. Njerėzit shpesh pėrshkruajnė ndjesi e zgjimit seksual si tingles, i cili nė meshkujt ėshtė ndjerė nė penis, dhe te femrat mund tė jetė njė pėrvojė tė plotė tė trupit, nė fund tė fundit, ky proces pėrfundon nė orgazmė pėr tė dy gjinitė, kjo mund tė jetė ose ndjehet nė gjenitale ose organ tė plotė, pavarėsisht nga gjinia, mund tė jetė ejaculatory ose jo-ejaculatory, dhe mund tė jetė mjaft i pėlqyeshėm ose jo tė kėndshėm nė tė gjitha, pas orgazmė trupin e njeriut hyn nė njė gjendje tė relaksuar, por, derdhje mund tė ikjes sė popullit, dhe tė bėjnė ata ndjehen tė lodhur dhe nuk mund tė bėjė aktivitetet, qė ėshtė arsyeja pse-jo orgazmė ejaculatory praktikohet shpesh, si edhe faktin se kjo mund tė rezultojė nė njė orgazmė trup tė plotė.

Per me shume Lexo
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Zgjimit seksuale
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
LIS@NET :: Dashuria-
Kėrce tek: