LIS@NET

MIre se vini ne Forumin LIS@NET
 
ForumPortalliGalleryKėrkoRegjistrohuidentifikimi

Share
 

 Masturbim

Shko poshtė 
AutoriMesazh
lisanetNumri i postimeve : 7
Registration date : 31/03/2007

Masturbim Empty
MesazhTitulli: Masturbim   Masturbim Icon_minitimeThu Mar 04, 2010 2:02 pm

Masturbim 180px-klimt_mulher_sentadaMasturbim referohet seksual stimulim, veēanėrisht i veēantė gjenitalet (masturbim vetė), Shpesh deri nė pikėn e orgazmė. Stimulim mund tė kryhet me dorė, nga llojet e tjera tė kontaktit trupor (tė shkurtėr marrėdhėnie seksuale), Nga pėrdorimi tė objekteve apo mjeteve, ose nga disa kombinimi i kėtyre metodave. Masturbim ėshtė njė formė e zakonshme e autoeroticism, Dhe dy fjalė janė pėrdorur shpesh si sinonime, Edhe pse masturbim me njė partner (masturbim reciprok) Ėshtė gjithashtu e zakonshme. Masturbim Kafshėve ėshtė vėrejtur nė shumė lloje, si nė tė egra dhe nė robėri
Etimologjia
Fjala masturbim besohet tė rrjedhin nga ose Greqisht fjala mezea (μεζεα, "Penises") ose Latinisht Manus ( "ana") dhe latine turbare ( "tė prishė"). Njė konkurruese etimologji bazuar nė Latinisht stuprare Manu ( "tė ndotin me dorė") ėshtė thėnė nga Anglisht Oxford Dictionary tė jetė njė "supozim vjetėr".

Per me shume Lexo
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Masturbim
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
LIS@NET :: Dashuria-
Kėrce tek: